ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Kral Ağacı Tesbih

 

Kral ağacı olarak da bilinen Paulownia ağacı, dünyanın en hızlı büyüyen ağaçları arasındadır. Farklı iklim bölgelerinde ve ülkelerde yetişen Kral ağacı, ABD ve Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de yetişmektedir. Yoğunluğu ve sertliği nedeniyle elde işlemesi zor olan bu özel ağaçtan üretilen kral ağacı tesbih modelleri, tesbih koleksiyoncularının vazgeçemediği modeller arasındadır.


Ortalama ömrü 70 sene olan bu ağacın kışları oldukça sert geçen karasal iklim dışında pek çok alanda kullanıldığını söyleyebiliriz. Bol ışık alan ve güneş gören yerlerde yetiştiğini söyleyebileceğimiz ağaçlar ortalama 7 yılda bir kesime gelebilmektedir.


Suyu seven bir bitki olduğunu söyleyebileceğimiz Kral ağacı, periyodik olarak sulanmalıdır. Özel bir ağaç olduğu için rağbet gören Kral ağacı tesbih genelde koyu kahverengi bir renge sahiptir. Senelerce dayanıklılığını koruyacak olan bu model parlak ve cilalanmıştır. Arpa kesim kral ağacı modeli şıklığı ile koleksiyonerlerin gözdesi haline gelmiştir.


Kral Ağacı Bitkisinin Yetişmesi


Kral ağacı eğer kumsal topraklarda ya da sıcak havalarda yetiştiriliyorsa, haftada bir sulamak yeterli olacaktır. Fakat fidan zamanında bu sayı haftada ikiye çıkabilir. Salma sulama şeklinde fidan döneminde sulanan bu ağaç ilerleyen dönemlerde karık usulü sulamayla büyütülebilir.


Kral ağacı tesbih modelinin yapıldığı bu bitki kimyevi gübrelere karşı da son derece hassastır. Fide dikimlerinde gübrelerin olumsuz etkilerine karşı korunma sağlanması gereken ağaç azotlu gübrelemeye ihtiyaç duyabilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR